هاست چیست ؟ انواع هاست (ویژگی های هاست خوب)

به جلسه 4 آموزش وردپرس رسیدیم و در این جلسه به معرفی کامل پیش نیاز دوم یعنی هاست می پردازیم. ابتدا در مورد اینکه هاست چیست و چه کاربردی دارد صحبت می کنیم. سپس انواع هاست را براساس نوع سرور، سیستم عامل، کنترل پنل، مکان فیزیکی، قیمت و… بررسی می کنیم. مشخصات و نکات مهمی که در هنگام تهیه هاست باید در نظر بگیرید را نیز معرفی می کنیم. توضیحات کامل این موارد و مشخصات یک هاست خوب در یک ویدئوی 5 دقیقه ای در بالای همین صفحه نیز آمده است. با ما در دانشگاه وردپرس همراه باشید.

پیش از مطالعه ادامه مطلب حتما ویدئوی راهنمای جامع هاست خوب را در بالای این صفحه مشاهده کنید.

هاست چیست و چه کاربردی دارد

هاست چیست و چه کاربردی دارد

برای ساخت و راه اندازی سایت یک سری پیش نیاز ها وجود دارد. پیش تر فهرست کامل پیش نیاز ها را در لینک پیش نیاز های راه اندازی سایت معرفی کردیم.

به طور خلاصه برای راه اندازی یک سایت به سه پیش نیاز اصلی یعنی دامنه، هاست و سیستم مدیریت محتوا نیاز دارید.

در این جلسه به طور کامل به معرفی هاست و انواع آن خواهیم پرداخت و نکات مهم در انتخاب یک هاست خوب را بررسی می کنیم.

هاست چیست

هاست چیست

هاست در لغت به معنی میزبان است. در تعریف هاست برای وبسایت می توان گفت که هاست بخشی از یک سرور است. قسمتی از منابع یک سرور کامپیوتری که برای راه اندازی سایت می توان از آن استفاده کرد. تمام اطلاعات سایت مثل متن و تصاویر بر روی هاست بارگذاری می شوند و در دسترس کاربران خواهند بود.

اما این تعریف شاید کمی پیچیده باشد. اصلاحاتی مثل سرور و بخش بندی آن شاید کمی برای کاربران مبتدی موجب سردرگمی شود.

اجازه دهید ببینیم در ویکی پدیا در تعریف هاست و کاربرد های آن چه اطلاعاتی منتشر شده است.

هاست چیست ویکی پدیا

هاست چیست ویکی پدیا

در تعریف هاست چیست در ویکی پدیا آمده است که Host به مفهوم فراهم ساختن فضایی است که کاربر می تواند فایل های سایت خود را در آن قرار دهد.

با این تعریف ویکی پدیا کمی موضوع برای شما واضح تر می شود. از تعریف ویکی پدیا مشخص است که هاست فضایی برای نگهداری فایل های سایت است.

در ادامه این تعریف نیز توضیحات تکمیلی مفیدی آمده است. وبگاه ها از مجموعه ای از فایل های مختلف مانند تصاویر، متون و فایل های برنامه نویسی شده به زبان های مختلف و سایر اسناد مربوطه تشکیل می شود که به منظوری خاص به شکلی با هم مرتبط شده اند. هر شخصی که نرم‌افزار های لازم و دسترسی به این فایلها را داشته باشد امکان بازدید از این سایت را دارد. حال برای اینکه همه مردم امکان دسترسی به فایلها را داشته باشند نیاز است تا فایل ها در کامپیوتری قرار گیرند که همواره به اینترنت پرسرعت متصل است به این کامپیوترها سرویس دهنده یا سرور می‌گویند. (منبع: ویکی پدیا)

از اطلاعاتی که در مورد سرور در این تعریف آمده است برداشت می شود که سرور برای نگهداری فایل های سایت است که به اینترنت پرسرعت نیز متصل است و برای کاربران در دسترس است.

اما مطابق این تعریف تفاوت هاست و سرور چیست؟ اینکه هاست و سرور چیست و تفاوت آن ها در چیست در این تعریف هاست چیست ویکی پدیا مشخص نیست.

در ادامه می خواهیم با چند تعریف ساده از دانشگاه وردپرس موضوع را به صورت کامل برای شما روشن کنیم.

سرور هاست چیست به زبان ساده از دانشگاه وردپرس

هر سایت در دنیای اینترنت شامل مجموعه ای از فایل ها و اطلاعات است. این فایل ها معمولا تصاویر، متن ها و کدنویسی های نرم افزار هستند تا ظاهر و امکانات یک سایت را تشکیل دهند.

برای اینکه سایت شما در دسترس کاربران اینترنت قرار بگیرد لازم است تا این فایل ها بر روی یک کامپیوتر همیشه روشن و همیشه متصل به اینترنت قرار بگیرند. در این شرایط سایت شما در سطح اینترنت همیشه در دسترس است. به کامپیوتری که اطلاعات و فایل های سایت روی آن قرار می گیرد تا به صورت دائمی در اختیار کاربران سایت باشد اصطلاحا سرور می گویند.

سرور هاست چیست

تعریف سرور از دانشگاه وردپرس: سرور یک کامپیوتر همیشه روشن و همیشه متصل به اینترنت است. اطلاعات و فایل های سایت را بر روی هارد این کامپیوتر آن قرار می دهیم تا در سطح اینترنت همیشه در دسترس باشد.

اما هزینه های نگهداری یک سیستم کامپیوتری همیشه روشن و همیشه متصل به اینترنت خیلی زیاد است. همچنین فراهم کردن شرایط استاندارد فضای نگهداری سرور کار سختی است. چون محیط نگهداری سرور باید از نظر دمای محیط، نور، درصد تمیزی محیط، امنیت و بسیاری موارد دیگر کاملا استاندارد باشد. به علاوه تنظیمات و پیکربندی سرور برای راه اندازی هاست کار پیچیده ای است.

پس راه اندازی سرور در فضای خانگی به سه دلیل امکان پذیر نیست.

  1. هزینه های راه اندازی سرور
  2. فراهم کردن شرایط استاندارد محیط نگهداری سرور
  3. دانش فنی پیکربندی سرور برای سایت ها

برای رفع این مشکلات دو مفهوم هاست اشتراکی و سرویس دهنده های هاستینگ مطرح می شوند.

در ادامه تعریف هاست چیست و میزبانی وب را به زبان ساده از دانشـگاه وردپرس آماده کرده ایم.

هاست چیست به زبان ساده از دانشگاه وردپرس

هاست چیست دانشگاه وردپرس

همان طور که می دانید هر سیستم کامپیوتری از مجموعه ای سخت افزار تشکیل می شود. منابع تشکیل دهنده یک سرور نیز مانند هر کامپیوتر دیگری شامل سی پی یو، رم، هارد و… است.

در بخش قبل گفتیم برای اینکه سایت در دسترس اینترنت باشد لازم است که بر روی سرور بارگذاری شود. اما هزینه سرور خیلی بالا است. پس برای پایین آوردن هزینه ها استفاده از هاست مطرح می شود.

تعریف هاست از دانشگاه وردپرس: هاست به بخش کوچکتری از یک سرور می گویند. یعنی به جای راه اندازی فقط یک سایت بر روی سرور ابتدا منابع سخت افزاری سرور به بخش های کوچکتری تقسیم می شود. سپس هر کدام از این بخش های کوچکتر از سرور برای راه اندازی یک سایت استفاده می شود. به هر کدام از این بخش ها اصطلاحا هاست یا هاست اشتراکی می گویند.

هر هاست به مقداری از منابع سرور اصلی دسترسی دارند. یعنی اگر مثلا سرور اصلی 128 هسته سی پی یو داشته باشد شاید برای هر کدام از هاست ها یک هسته سی پی یو اختصاصی در نظر گرفته شود. اگر سرور اصلی 512 گیگابایت هارد داشته باشد برای هر کدام از هاست ها چند گیگ در نظر می گیرند و به همین ترتیب سایر منابع سرور به بخش های کوچکتر تقسیم می شوند.

میزبانی وب چیست (هاستینگ چیست)

میزبانی وب چیست هاستینگ چیست

برای اینکه بتوانید یک سایت بر روی هاست راه اندازی کنید نیاز است تعداد زیادی سایت دیگر (افراد دیگری که هاست نیاز دارند) پیدا کنید و به صورت اشتراکی و با تقسیم هزینه با هم یک سرور تهیه کنید. سپس سرور را به هاست های مختلف تقسیم بندی کنید و نهایتا هر فردی بتواند سایت خود را بر روی هاست راه اندازی کند.

هزینه تهیه یک سرور اختصاصی و راه اندازی سایت بر روی سرور هزینه بسیار زیادی دارد. همچنین پیدا کردن تعداد افراد زیادی که بخواهند وب سایت راه اندازی کنند و برای تهیه یک سرور با شما توافق داشته باشند عملا امکان پذیر نیست. به علاوه کانفیگ سرور پیچیدگی های خاص خود را دارد. در مورد فراهم کردن شرایط استاندارد نگهداری سرور نیز در بخش های قبل صحبت کردیم.

پس تهیه سرور اختصاصی و راه اندازی سرور در فضای خانگی امکان پذیر نیست و پیدا کردن افزاد زیادی که بخواهند در استفاده از سرور با شما شریک شوند ممکن نیست.

سرویس های میزبانی وب یا هاستینگ راه کار مناسب برای تهیه هاست هستند.

تعریف میزبانی وب هاستینگ از دانشگاه وردپرس: سرویس دهنده های میزبانی وب هاستینگ در واقع شرکت هایی هستند که سرور را تهیه می کنند. پیکربندی لازم برای تقسیم بندی آن به هاست های اشتراکی و موارد امنیتی و نگهداری سرور را نیز انجام می دهند. سپس هاست های ایجاد شده را به صورت ماهانه یا سالانه به صاحبان وبسایت ها اجاره می دهند.

در نتیجه برای راه اندازی سایت نیازی نیست شما سرور خریداری کنید. نیازی نیست درگیر تنظیمات پیچیده سرور شوید یا برای نگهداری و امنیت هاست فضایی تهیه کنید. سرویس دهنده های هاستینگ تمام آن چه را برای داشتن یک هاست و راه اندازی سایت نیاز دارید در اختیار شما قرار می دهند.

توضیحات تکمیلی در مورد انواع هاست و ویژگی هایی که در تهیه هاست باید بررسی کنید در بروزرسانی بعدی این مقاله اضافه می شوند.

در جلسه بعدی آموزش رایگان وردپرس در مورد شرکت های ارائه دهنده هاست و آموزش عملی خرید هاست صحبت می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

فهرست