آموزش نصب وردپرس (فصل 2 آموزش وردپرس)

در فصل 2 از مجموعه 100 جلسه ای آموزش وردپرس به راه اندازی سایت و آموزش نصب وردپرس می پردازیم. ابتدا مراحل ساخت سایت با وردپرس را فهرست می کنیم. انواع روش های نصب WordPress و پیش نیازهای ضروری در هر روش را بررسی می کنیم. سپس آموزش نصب وردپرس بر روی انواع هاست و لوکال هاست را ارائه خواهیم داد. با ما در دانشگاه وردپرس مرجع آموزش طراحی سایت بدون کدنویسی همراه باشید.

آموزش نصب WordPress (راهنمای سریع)

آموزش نصب WordPress

دو روش نصب داریم. 1- روش هاست 2- روش لوکال هاست.

1- روش هاست برای راه اندازی سایت واقعی است و نیازمند خرید هاست و دامنه است. در این روش سایت شما در سطح اینترنت در دسترس همه کاربران خواهد بود.

2- روش دوم لوکال هاست کاملا رایگان است و برای آموزش، تمرین و آزمون و بررسی می تواند مناسب باشد. در این روش فقط به یک نرم افزار رایگان لوکال هاست برای نصب WordPress در کامپیوتر خود نیاز دارید. سایت راه اندازی شده در این روش فقط بر روی کامپیوتر شما اجرا می شود و برای سایر کاربران در دسترس نیست.

در ادامه، توضیحات کامل در مورد پیش نیازهای راه اندازی سایت با وردپرس، انواع روش ها و آموزش تصویری نصب وردپرس ارائه شده است.

راه اندازی سایت با وردپرس

برای نصب وردپرس و راه اندازی سایت دو دسته پیش نیاز مطرح می شود.

 1. پیش نیازهای سخت افزاری
 2. پیش نیازهای راه اندازی سایت

1- پیش نیازهای سخت افزاری

آموزش نصب WordPress

پیش نیازهای سخت افزاری وردپرس شامل یک کامپیوتر یا لپ تاپ ساده با امکان اتصال به اینترنت می باشد. اما برای راه اندازی سایت نیاز به پیش نیازهای دیگری هم خواهید داشت.

2- پیش نیازهای راه اندازی سایت با وردپرس

پیش نیازهای راه اندازی سایت با وردپرس

قبل از اینکه بخواهید آموزش تصویری نصب وردپرس را دنبال کنید لازم است پیش نیازهای لازم را تهیه کنید. در فصل قبل آموزش رایگان وردپرس تمام پیش نیازها را معرفی کردیم و روش تهیه آن ها را نیز بررسی کردیم.

اگر پیش نیازها را تهیه نکرده اید، ابتدا و همین حالا به لینک پیش نیازهای راه اندازی سایت مراجعه کنید و پس از آشنایی با پیش نیازها و تهیه آن ها ادامه آموزش نصب WordPress در این صفحه را پیگیری کنید.

در این جلسه نیز توضیح مختصری در مورد پیش نیازها خواهیم داد تا مروری بر موارد لازم برای راه اندازی سایت با وردپرس داشته باشیم.

چک لیست راه اندازی سایت با وردپرس

 • خرید دامنه
 • خرید هاست وردپرس
 • دانلود نرم افزار لوکال هاست (برای نصب وردپرس در کامپیوتر شخصی)
 • دانلود وردپرس
 • آموزش نصب وردپرس
 • آموزش کار با وردپرس

1- خرید دامنه

دامنه به آدرس سایت گفته می شود. مثلا دامنه سایت دانشگاه وردپرس uniwp.ir است. برای راه اندازی هر سایتی نیاز به یک دامنه دارید. پس برای نصب وردپرس و راه اندازی سایت خود ابتدا باید یک دامنه برای سایت خود ثبت کنید. انواع دامنه و نکات مهم در خرید دامنه در فصل 1 آموزش مقدماتی وردپرس بررسی شده اند.

لینک راهنما: آموزش ثبت دامنه

2- خرید هاست وردپرس

برای راه اندازی یک سایت که در سطح اینترنت در دسترس باشد و کاربران سراسر جهان به آن دسترسی داشته باشند خرید هاست ضروری است. هاست به فضایی گفته می شود که اطلاعات سایت بر روی آن ذخیره می شوند. هاست ها انوع مختلفی دارند و برای تهیه هاست مناسب برای وردپرس باید نکات مهمی را مورد نظر داشته باشید.

لینک راهنما: خرید بهترین هاست برای وردپرس

3- دانلود نرم افزار لوکال هاست (نصب وردپرس در کامپیوتر شخصی)

یکی دیگر از روش های نصب WordPress این است که هاست و دامنه تهیه نکنید! در این روش از یک کامپیوتر شخصی و یک نرم افزار برای شبیه سازی هاست و دامنه استفاده می شود. بنابراین در این روش هیچ هزینه ای برای راه اندازی سایت با وردپرس نیاز ندارید. اما سایت راه اندازی شده در این روش فقط برای آموزش و تمرین و آزمون و خطا کاربرد دارد. سایت وردپرسی لوکال هاست فقط از کامپیوتر شما در دسترس است و کاربر دیگری به سایت شما دسترسی ندارد. برای آموزش نصب وردپرس بر روی لوکال هاست به نرم افزار لوکال هاست نیاز دارید.

لینک دانلود رایگان: دانلود نرم افزار لوکال هاست

4- دانلود وردپرس

سومین پیش نیاز نصب وردپرس بسته نرم افزار وردپرس است. نرم افزار وردپرس به 50 زبان دنیا ترجمه شده است و امکان ساخت سایت بدون کدنویسی را برای شما فراهم می کند. برای دانلود آخرین نسخه وردپرس می توانید به صفحه دانلود وردپرس در دانشگاه وردپرس مراجعه کنید.

لینک دانلود رایگان: دانلود وردپرس

5- آموزش نصب وردپرس

پس از تهیه پیش نیازهای معرفی شده می توانید برای نصب وردپرس اقدام کنید. هر دو روش نصب WordPress بر روی هاست و لوکال هاست در دانشگاه وردپرس ارائه شده اند. همچنین با توجه به انواع هاست و لوکال هاست متفاوت آموزش های جداگانه ای برای شرایط مختلف آماده شده است.

6- آموزش کار با وردپرس

با آموزش های نصب و راه اندازی سایت با وردپرس که در این صفحه آماده شده است می توانید در 5 دقیقه سایت خود را راه اندازی کنید. اما سایت شما یک ظاهر معمولی دارد و فقط امکانات اولیه را شامل می شود. همچنین مدیریت سایت نیازمند آشنایی با پنل مدیریت وردپرس و روش کار با آن است. تولید و مدیریت محتوا، سفارشی سازی ظاهر و امکانات سایت و به طور کلی آموزش کار با وردپرس در آموزش های رایگان و دوره های حرفه ای دانشگاه وردپرس ارائه شده است.

نصب وردپرس

پس از تهیه پیش نیازها که در بخش قبل معرفی کردیم می توانید ساخت سایت با وردپرس را شروع کنید.

برای نصب WordPress ابتدا باید روش نصب و محل نصب را تعیین کنید و سپس مطابق آموزش مربوطه برای راه اندازی وردپرس اقدام کنید.

نصب وردپرس

در حالت کلی دو روش برای نصب وردپرس وجود دارد.

 1. راه اندازی وردپرس روی لوکال هاست
 2. راه اندازی وردپرس روی هاست

راه اندازی وردپرس روی لوکال هاست

اگر برای آموزش، تمرین یا آزمون و خطا به یک سایت وردپرسی نیاز دارید می توانید وردپرس را بر روی کامپیوتر شخصی خود را راه اندازی کنید. برای راه اندازی سایت لوکال به یک نرم افزار لوکال هاست مناسب برای کامپیوتر خود دارید. با توجه به اینکه سیستم عامل کامپیوتر شما از نوع ویندوز، لینوکس یا مک باشد می توانید نرم افزار مناسب را انتخاب و نصب کنید که در بخش پیش نیاز ها در همین صفحه معرفی و لینک دانلود را نیز درج کردیم.

نصب وردپرس روی هاست

برای راه اندازی یک سایت واقعی باید وردپرس را بر روی یک هاست نصب کنید. منظور از سایت واقعی سایتی است که در سطح اینترنت و برای کاربران سراسر جهان در دسترس باشد. در این حالت نیاز به هاست و دامنه دارید.

دامنه شما می تواند با پسوند ir یا com یا هر پسوند دیگری باشد و در راه اندازی سایت اهمیتی ندارد. اما هاست از نظر کنترل پنل مدیریتی هاست انواع مختلفی دارد. تفاوت کنترل پنل هاست در ظاهر و رابط کاربری هاست است. انواع متداول کنترل پنل هاست دو نوع سی پنل و دایرکت ادمین هستند.

برای نصب وردپرس بر روی هر کدام از انواع هاست ابتدا باید بدانید که کنترل پنل هاست شما چیست.

نحوه تشخیص کنترل پنل هاست

شاید یک هاست خریداری کرده اید و نمی دانید کنترل پنل هاست شما چه نوعی است. در ادامه سه روش برای بررسی نوع کنترل پنل هاست به شما معرفی می کنیم.

روش اول: بررسی لوگو کنترل پنل

یکی از روش های ساده برای بررسی کنترل پنل هاست این است که وارد لینک کنترل پنل شوید. در صفحه ورود و همچنین پس از ورود به بخش مدیریت هاست می توانید لوگوی کنترل پنل را در صفحه مشاهده کنید. لوگوی سی پنل و دایرکت ادمین دقیقا لوگوتایپ حروف انگلیسی همین عنوان ها هستند و به سادگی می توانید نوع پنل خود را تشخیص دهید.

هاست سی پنل:

کنترل پنل هاست سی پنل

هاست دایرکت ادمین:

کنترل پنل هاست دایرکت ادمین

روش دوم: بررسی از طریق پورت لینک

وقتی یک هاست خریداری می کنید شرکت ارائه دهنده هاست یک لینک دسترسی برای ورود به کنترل پنل هاست در اختیار شما قرار می دهد.

تشخیص کنترل پنل هاست پورت لینک

 • اگر لینک ورود با 2083 یا 2082 تمام می شود هاست شما دارای کنترل پنل از نوع سی پنل cPanel است.
 • اگر لینک ورود با 4444 یا 2222 تمام می شود هاست شما دارای کنترل پنل از نوع دایرکت ادمین DirectAdmin است.

روش سوم: پشتیبانی هاست

همه هاست های معتبر با پشتیبانی ارائه می شوند. با ثبت یک تیکت برای پشتیبانی هاست خود می توانید سوال کنید که نوع کنترل پنل هاست خریداری شده شما چیست. به همین سادگی می توانید از نوع کنترل پنل هاست خود اطلاع پیدا کنید.

آموزش نصب وردپرس

پس از تهیه پیش نیازها و تشخیص کنترل پنل هاست خود یا انتخاب روش لوکال هاست می توانید از آموزش نصب وردپرس برای حالت مورد نظر اقدام کنید.

آموزش تصویری نصب وردپرس (انواع هاست)

آموزش نصب WordPress بر روی انواع هاست به صورت جداگانه آماده شده است. با مراجعه به صفحه اختصاصی نصب وردپرس که برای هر یک از انواع هاست آماده شده است می توانید آموزش مناسب برای هاست خود را مشاهده کنید.

با توجه به نوع کنترل پنل هاست خود (سی پنل یا دایرکت ادمین) به یکی از آموزش های جدول زیر مراجعه کنید.

آموزش تصویری نصب وردپرس (انواع لوکال هاست)

آموزش نصب WordPress بر روی کامپیوتر شخصی با انواع نرم افزارهای لوکال هاست در دانشگاه وردپرس تهیه شده است. با توجه به اینکه سیستم عامل کامپیوتر شما چیست می توانید نرم افزار مناسب را بر روی کامپیوتر خود نصب کنید و مطابق آموزش های لینک زیر برای نصب وردپرس اقدام کنید.

 • نصب وردپرس روی کامپیوتر با زمپ (برای ویندوز / لینوکس / مک)
 • نصب روی ویندوز با ومپ سرور(برای ویندوز)
 • نصب روی مک با ممپ (برای مک)

نصب وردپرس در لوکال هاست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

فهرست